Start » Blog » Sąsiad a usługi pocztowe  

Sąsiad a usługi pocztowe

Dobry sąsiad to skarb, pomoże w potrzebie, ochroni przed złodziejem, pomacha wesoło w dżdżysty dzień. Może czasem przytnie za dużo na granicy działek lub ma zbyt „muzykalnego” psa, ale ogólnie bywa bliższy niż rodzina.

 

Do wpisu zainspirował mnie konkurs „Potrzebni sąsiedzi”, w którym mam zaszczyt być jurorem. Konkurs organizujemy wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych, a jego celem jest zwrócenie uwagi na wagę relacji sąsiedzkich, a także na rolę osób z najbliższego otoczenia we wspieraniu i udzielaniu pomocy osobom starszym, niesamodzielnym, chorym lub niepełnosprawnym. Wraz z ISP postanowiliśmy wyróżnić tych najbardziej bezinteresownych, zaangażowanych w samopomoc sąsiedzką na rzecz seniorów mieszkających na tym samym osiedlu, w tym samym bloku bądź w tej samej miejscowości.

Często nie doceniamy więzi sąsiedzkich. Zabiegani, zapracowani, odgrodzeni płotami i antywłamaniowymi drzwiami nie utrzymujemy relacji z naszymi sąsiadami, ograniczając kontakty  do zdawkowego „dzień dobry”. Nie dostrzegamy, że po drugiej stronie ulicy, w tej samej kamienicy, a nawet tuż za ścianą, mieszka osoba, która potrzebuje naszej uwagi, troski, nierzadko konkretnego wsparcia.

Mało tego, nie dostrzegamy nawet, że ta osoba chce i może nas wesprzeć.

Sąsiedzi a usługi

Poczta Polska w zeszłym roku przeprowadziła pilotaż usługi “Zaufany sąsiad”, pozwalającej na wyznaczenie osoby, u której można zostawić przesyłkę w przypadku naszej nieobecności, jednak nie odnotowaliśmy wielkiego zainteresowania klientów. Inne poczty oferują możliwość wyznaczania sąsiadów do odbioru przesyłki, usługa działa i można rzec – jest przyszłościowa. Dlaczego