Start » Spotkania » Pamiętamy o Pocztowcach, ofiarach zbrodni sądowej – październik 2012  

Pamiętamy o Pocztowcach, ofiarach zbrodni sądowej – październik 2012

Obroncy Poczty Gdańskiej

"Kilkaset osób uczciło pamięć rozstrzelanych 73 lata temu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Honorowych Obywateli Miasta Gdańska. Tradycyjnie 5 października na Cmentarzu Pomniku Bohaterów ‘Zaspa’ zebrali się gdańszczanie w tym licznie uczniowie gdańskich szkół.

W imieniu Poczty Polskiej S.A. głos zabrał Członek Zarządu, Paweł Włoch. Niezwykle wzruszonym głosem mówił, że łzy cisną się do oczu, gdy patrzy się na tak wielką troskę w uczczeniu pamięci kolegów Pocztowców. Ze szczególnym wzruszeniem przyjmujemy obecność tak wielu młodych osób, biorących udział w uroczystości.

Jak podkreślił Paweł Włoch – Jesteśmy na tym cmentarzu dzisiaj, dokładnie 73 lata od tamtych tragicznych wydarzeń, by uczcić ich pamięć. Przywołać ich ideały i heroizm, bo naszym obowiązkiem jest pamiętać. Pamiętać i przypominać, szczególnie ludziom młodym. Nie możemy zapomnieć historii i nie możemy zapomnieć ludzi, którzy tę historię tworzyli. (…) Pochylmy głowy na znak naszego szacunku i czci dla tych, którzy pokazali nam jak żyć i jak umierać za Polskę.

Po przemówieniach modlitwę poprowadził ks. kanonik Bernard Zieliński, który swoją troską i opieką duszpasterską obejmuje pamięć Pocztowców i ich rodzin, organizując od wielu lat obchody w tym miejscu. Modlitwa miała szczególny charakter, gdyż duchowny w jej ramach przywołał teksty wierszy Jana Lechonia, Juliusza Słowackiego i fragment książki opisujący nieludzką egzekucję.

Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. (...) W imieniu Poczty Polskiej S.A. wieniec złożyli Członek Zarządu Paweł Włoch, Członek Rady Nadzorczej Halina Bąk oraz Dyrektor Regionu Sieci w Gdańsku, Bogdan Andrzejewski."